Wystarczy śledzić bieżącą sytuację na rynku energetycznym, a także sytuację polityczną, by móc jednoznacznie powiedzieć, że fotowoltaika dla firm wciąż się opłaca. Pomimo tego że wprowadzone zmiany w prawie nieco zmniejszyły korzyści wynikające z rozliczania energii elektrycznej, to jednak dostęp do darmowego prądu jest czymś, czego po prostu w oczach przedsiębiorców i mieszkańców miast takich jak Katowice nie da się przecenić.

Czy fotowoltaika dla firm wciąż się opłaca?

Panele słoneczne pozwalają przekształcić energię słoneczną w prąd, którego firmy używają do zasilania maszyn, urządzeń lub też oświetlenia pomieszczeń. Nowoczesne panele, które najczęściej montuje się na dachach budynków, pozwalają pozyskać ilości energii wystarczające do pokrycia większości potrzeb przedsiębiorstwa. Bardzo ważne jest, że inwestycja w panele słoneczne choć jej cena wydaje się dość wysoka to jest jednorazowym wydatkiem – fotowoltaika nie generuje dodatkowych kosztów, a jeśli postawimy na instalacje wysokiej jakości od sprawdzonych producentów to jest ona w stanie produkować prąd nawet przez kilkadziesiąt lat. Oznacza to, że wytworzona energia elektryczna jest całkowicie darmowa.

Fotowoltaika w firmie pozwala na:

  • oszczędności – obniżenie kosztów działalności przedsiębiorstwa
  • niezależność – zabezpieczenie firmy przed przerwami w dostawach energii, a także wzrostem jej cen
  • ekologię – energia pozyskana przy pomocy fotowoltaiki jest przyjazna dla środowiska
  • wygodę i bezpieczeństwo – panele nie generują dodatkowych kosztów utrzymania, a jednocześnie są praktycznie bezawaryjne i bezobsługowe.

Od czego zależy koszt montażu instalacji fotowoltaicznej dla firmy?

Przedsiębiorstwa zainteresowane montażem paneli fotowoltaicznych powinny pamiętać o tym, że cena fotowoltaiki zależna będzie od kilku czynników. Mowa tutaj między innymi o mocy instalacji, która powinna zostać dopasowana do zapotrzebowania energetycznego firmy.

Ważne jest także miejsce montażu. Im bardziej jest ono nasłonecznione, tym większą efektywnością będzie charakteryzować się cała instalacja. O wydajności i cenie paneli słonecznych będzie decydować także ich jakość dlatego warto skorzystać z usług firm które stawiają tylko na sprawdzonych producentów paneli.

Co oznacza słowo prosument?

Przedsiębiorcy korzystający z własnych systemów fotowoltaicznych często określani są mianem prosumenta – czyli zarówno producenta, jak i konsumenta energii elektrycznej. Prosument to klient, który nie tylko zajmuje się produkcją własnej energii, ale także jej niewykorzystane nadwyżki oddaje do sieci. Dzięki temu w czasie, kiedy dostęp do energii słonecznej jest ograniczony, może korzystać z energii wyprodukowanej latem – co jeszcze bardziej zwiększa opłacalność instalacji fotowoltaicznych dla firm.

Fotowoltaika dla firm – dotacje i dofinansowania

Firmy zainteresowanym montażem instalacji fotowoltaicznych w Katowicach powinny pamiętać o tym, że mogą liczyć na różnego rodzaju dotacje i dofinansowania. Są to programy regionalne i rządowe, takie jak: Energia Plus, gwarancja Biznesmax, Feniks, Eko-klimat.

Jeżeli interesuje Cię fotowoltaika dla firm katowice poszukaj sprawdzonej firmy, która w razie potrzeby udzieli Ci informacji o ewentualnych dotacjach i dofinansowaniach.