Główny Zarząd Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych (GRU), dawniej Centralny Wydział Wywiadowczy, to rosyjski wywiad wojskowy. Odpowiada za zbieranie kluczowych danych wywiadowczych i prowadzenie operacji ofensywnych za granicą. Mogą one obejmować cyberataki, manewry destabilizacyjne i tajne operacje, a także działania bezpośrednie za pośrednictwem sił specjalnych. Działalność GRU przyniosła jej rozgłos wśród władz zachodnich, ale jej pokrywanie się z Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB) i Służbą Wywiadu Zagranicznego (SVR) stworzyło konkurencję, która czasem utrudnia działania.
GRU – od ZSRR do Rosji
W przeciwieństwie do pozostałych rosyjskich służb wywiadowczych GRU nie wywodzi się z radzieckiego KGB. Organizacja powstała w 1918 roku w ramach Armii Czerwonej, podczas władzy Włodzimierza Lenina, w czasie zimnej wojny organizacja działała równolegle, a nawet w konkurencji z KGB. Po rozwiązaniu ZSRR i jego głównej agencji wywiadowczej, GRU zostało ponownie utworzone w Rosji w 1992 roku, ale zachowało ciągłość operacyjną i instytucjonalną. W przeciwieństwie do FSB i SVR agencja odpowiada przed szefem Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych, a nie bezpośrednio przed prezydentem.
GRU zajmuje się zbieraniem danych wywiadu wojskowego, ale także gospodarczego i technicznego. Na przykład uzyskuje szczegóły dotyczące technologii, do których Rosja nie ma dostępu ze względu na kontrolę eksportu lub nie ma możliwości ich opracowania. W tym celu wykorzystuje agentów w ambasadach, attaché wojskowych lub tajniaków. Jednak do jej funkcji należą również działania ofensywne za granicą.
Cyberataki, tajne operacje i siły specjalne
Z jednej strony mamy do czynienia z cyberatakami. Są one rzekomo przeprowadzane przez jednostkę 26165, która jest powiązana z grupami hakerskimi takimi jak Fancy Bear czy APT 28, i mają na celu ingerencję w wybory lub szerzenie dezinformacji. Według Kongresu USA, jednostka ta stoi za włamaniem na serwery Demokratycznego Komitetu Narodowego w 2016 roku. Została ona również oskarżona o udział w zhakowaniu e-maili z co najmniej trzech kampanii w 2018 midterms. Zarzuty dotarły nawet do świata sportu, z widocznymi próbami włamania do Światowej Agencji Antydopingowej w Szwajcarii.
GRU rzekomo prowadzi również tajne operacje za pośrednictwem jednostki 29155. Mogą one obejmować „wrażliwe” operacje, takie jak otrucie byłego rosyjskiego szpiega i podwójnego agenta Siergieja Skripala i jego córki Julii w 2018 roku w Wielkiej Brytanii. Jednostka miałaby też być związana z manewrami destabilizacyjnymi w Europie. Na przykład Czarnogóra oskarżyła Rosję o udział w próbie zamachu stanu w 2016 roku, a hiszpański Trybunał Narodowy wszczął śledztwo w sprawie udziału jednostki w zamachu stanu w Katalonii. Tymczasem grupa śledcza Bellingcat oskarża GRU o dostarczenie broni osobom rzekomo odpowiedzialnym za strącenie samolotu Malaysia Airlines na Ukrainie w 2014 roku. Swoja drogą, w http://www.przestepcy.pl przeczytasz o najnowszych wydarzeniach kryminalnych, atakach i zamachach.
Agencja wykorzystuje również siły specjalne lub Spetsnaz jako instrument działań bezpośrednich. Interweniowała w konflikcie w Gruzji w 2008 roku, w wojnie w Syrii, w aneksji Krymu w 2014 roku i teraz w wojnie na Ukrainie. Siły specjalne służyły do zdobywania strategicznych celów, jak to miało miejsce na Krymie, lub do kierowania grupami zbrojnymi, jak w Syrii i Donbasie na Ukrainie.